Umiłowani Bracia i Siostry!
1. Usłyszane przed chwilą słowa z Ewangelii św. Łukasza świadczą, że nadszedł w Kościele czas Adwentu. Jest to radosny czas oczekiwania na przyjście Chrystusa Pana. Śpiewamy w liturgii „Przyjdź, Panie Jezu”, ale pytamy także: „O jakie przyjście Chrystusa chodzi?”. W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomaga św. Cyryl Jerozolimski, ojciec Kościoła: „Głosimy przyjście Chrystusa nie tylko pierwsze, ale i drugie, o wiele wspanialsze od pierwszego”.
Te słowa dobrze oddają istotę Adwentu i sprawowanych o poranku mszy św. roratnich. Gotowość, czuwanie to wartości, na które w tym czasie zwracamy szczególną uwagę. Wszystko, co dotyczy okresu Adwentu, ma nam pomóc w przygotowaniu do przyjęcia przychodzącego Mesjasza.
Uroczystość Bożego Narodzenia wprowadzono do kalendarza świąt kościelnych w IV wieku. Na początku była obchodzona w różnym czasie, niekiedy nawet w styczniu. Było tak zanim władze kościelne odgórnie nakazały obchodzenie Bożego Narodzenia 25 grudnia, kładąc kres sporom. Od VI wieku istnieje tradycja wieczornej kolacji, zwanej wigilią (oznacza „nocne czuwanie”). W Polsce na dobre przyjęła się ona dopiero w XVIII w.
1. ”Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał” (Ps 34,7). Te słowa Psalmisty stają się też naszymi wtedy, gdy stykamy się z różnymi formami cierpienia i marginalizacji, doświadczanymi przez wielu braci i sióstr, których zazwyczaj określamy ogólnym terminem „ubodzy”. Piszącemu te słowa Psalmiście nie jest obca ta sytuacja, wręcz przeciwnie, doświadcza on ubóstwa bezpośrednio, a jednak przekształca je w pieśń uwielbienia i dziękczynienia Panu. Psalm ten również dziś nam pozwala zanurzyć się w różne formy ubóstwa, zrozumieć kim są prawdziwi ubodzy, na których mamy zwrócić wzrok, by usłyszeć ich wołanie i rozeznać ich potrzeby.
W środę 7 listopada o godz. 11.00 w naszym kościele odbyła się Msza św. za Ojczyznę oraz uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Organizatorem tego wydarzenia był Powiat Grójecki. Oprócz władz powiatu i samorządowców, obecni byli żołnierze z kompanią honorową 1. Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu oraz orkiestra wojskowa z Radomia, a także przedstawiciele policji, straży granicznej, straży pożarnej, służby więziennej, kombatanci. Czynny udział miała młodzież i cała społeczność LO im. Piotra Skargi. Była ona zaangażowanaoprawę Mszę św. Przygotowała także montaż słowno-muzyczny, przez który mogła zakręcić się łza w oku.
List pasterski Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy
odzyskania przez Polskę niepodległości
Umiłowani w Panu, Siostry i Bracia!
W dzisiejszej Liturgii Słowa Chrystus wskazuje na dwa najważniejsze przykazania.
Rok 1795. W wyniku 3 rozbiorów Polska podzielona między Rosję, Prusy i Austrię zniknęła na 123 lata z mapy Europy. Polacy podzieleni, znaleźli się w trzech różnych organizmach politycznych, gospodarczych i kulturowych.
Pełni nadziei
Wraz z świętami listopadowymi: 1 i 2 listopada, gdy wspominamy wszystkich Świętych Kościoła i drogich naszych Zmarłych, może przypomnieć się nam Katechizm, a w nim znane nam Rzeczy Ostateczne, czyli: 1. Śmierć 2. Sąd Boży 3. Niebo albo Piekło. Niekiedy pojawia się w każdym z nas pytanie: co się dzieję w momencie śmierci człowieka, jaka jest jego dalsza droga, co decyduje o losie naszych zmarłych?
Większość z nas wie, że nasza parafia jest jedną z najstarszych na Mazowszu. Już w 1124 r. powstał archidiakonat w Grójcu. Prawdopodobnie już wcześniej istniała tu świątynia, jednak początki organizacji kościelnej na Mazowszu nie są dostatecznie zbadane. Romański kościół, poprzednik obecnie istniejącego gotyckiego, stanął prawdopodobnie około 1134 r.