W bieżącym roku ze względu na obecną sytuację epidemiczną i w trosce o bezpieczeństwo dzieci i dorosłych I Komunia św. odbywa się w kilku terminach, w małych grupach oraz indywidualnie. Pierwsza grupa dzieci przystąpiła do I Komunii św. w sobotę 11 lipca, ostatnia będzie przeżywać tę uroczystość w niedzielę 27 września. Świętowanie tego wyjątkowego wydarzenia w mniejszych grupach, w bardziej kameralnych warunkach sprzyja rodzinnej atmosferze modlitwy. Każde z dzieci otrzymuje funkcję liturgiczną, którą z radością i dumą pełni w czasie Mszy św. Widać także duże zaangażowanie rodziców, na których w tym roku spada szczególny ciężar przygotowania dzieci. Indywidualne spotkania rodzin z księdzem proboszczem w ramach przygotowania do uroczystości pozwalają nawiązać osobisty kontakt, który buduje wspólnotę naszej parafii.
Drodzy Parafianie i sympatycy naszej wspólnoty parafialnej!!!
Chcielibyśmy się podzielić wielką radością.
W sobotę, 30 maja o godz. 14.00 wywodzący się z naszej parafii Brat diakon Radosław Więcławek, dominikanin, przyjął Sakrament święceń w stopniu prezbiteratu. Mamy powody do dumy i radości, że nasz parafianin staje się kapłanem Jezusa Chrystusa.
Przyszły Neoprezbiter zaprasza wszystkich do obejrzenia transmisji w Internecie z tak doniosłego wydarzenia w kościele Świętej Trójcy w Krakowie.
Link do strony: https://cutt.ly/transmisja-swiecen
Bracie Radosławie zapewniamy o modlitwie w tym ważnym dla Ciebie czasie. :)
Drodzy Parafianie,
bardzo przykro nam poinformować, że u naszego wikariusza ks. Pawła Komara wykryto obecność koronawirusa. Bardzo prosimy o modlitwę za naszego kapłana oraz wszystkich księży posługujących w naszej parafii, którzy zostali objęci kwarantanną. Jednocześnie zawiadamiamy, że planowane transmisje online Triduum Paschalnego z naszej parafii nie odbędą się. Nie będzie również możliwości sprawowania Mszy Świętych w kościele przez naszych duszpasterzy aż do odwołania.
Zostańcie z Bogiem! Bardzo prosimy o modlitwę!
Stosując się do rozporządzeń organów państwowych z dnia 13 marca, po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, zarządzam w Archidiecezji Warszawskiej następujące uzupełnienia do komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r.
Mając na uwadze dobro duchowe wiernych Archidiecezji Warszawskiej oraz wykonując wskazania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, niniejszym ze względu na zagrożenie zdrowia oraz życia, zgodnie z kan. 87 § 1, 1245
i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
– osobom w podeszłym wieku,
– osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
– dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
– osobom, które czują obawę przed zarażeniem,
– pracownikom służby zdrowia.
† Kazimierz Kardynał Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski
Szanowni Państwo,
Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.
Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ℃, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.
Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 ℃, kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.
Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.
Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl
Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.
Minister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski
Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.
Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.
Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha
bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Św. Michale Archaniele, Módl się za nami.
W Uroczystość Bożego Narodzenia, 25 grudnia 2019 roku po raz pierwszy w dziewięćsetletniej historii, naszą parafię odwiedził i odprawił uroczystą Sumę Legat papieski, Nuncjusz Apostolski w Polsce Ks. Abp Salvatore Pennacchio. Jest On najwyższym przedstawicielem Jego Światobliwości Papieża Franciszka. W swojej homilii zaznaczył jak ważne jest odkrywanie w życiu człowieka prostoty betlejemskiego żłóbka. Dziękujemy za wygłoszone do nas słowo i pokazanie jedności Kościoła w posłudze Księdza Arcybiskupa. Na długi czas zapamiętamy Jego uśmiech i wielką otwartość.
Ks. Paweł Komar
Rytm życia człowieka wierzącego odbiega od rytmu życia świata. Pęd świata napędza pieniądz, dynamiką wiary jest miłość. Prymas Wyszyński nauczał: Ludzie mówią - "czas to pieniądz". Ja mówię inaczej - "czas to miłość". Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa.
Nowy rok liturgiczny, który zaczyna się 1 grudnia w I Niedzielę Adwentu może stać się nowym etapem na naszej drodze wiary. Etapem większej gorliwości w modlitwie, sumienności i zaangażowania w przeżywanie coniedzielnej Mszy Świętej, a wreszcie wierności w zachowywaniu Bożych Przykazań we wszystkich okolicznościach życia.
Co zrobić, aby przełamać marazm i rutynę i naprawdę ruszyć na spotkanie z nadchodzącym Chrystusem?
Po pierwsze: CHCIEĆ, po drugie: skorzystać ze sprawdzonych sposobów, które wiele pokoleń katolików ukształtowały w wierze.
1. Codzienna modlitwa – przynajmniej 10 min.
2. Roraty – w dni powszednie o 6:30.
3. Rekolekcje – od 8 do 11 grudnia, prowadzone przez O. Macieja, misjonarza Miłosierdzia Bożego.
4. Spowiedź adwentowa – przygotowana przez dobry rachunek sumienia; starannie odprawiona pokuta.
5. Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
6. Dobroczynność – nie na pokaz, nie dla zaspokojenia własnego ego i nie tylko akcyjna.
7. Osobiste postanowienia i umartwienia.
PAN JEST BLISKO! (Flp 4,5)
Ks. Zbigniew Stefaniak
Proboszcz
Gdy przychodzimy na niedzielną Mszę Świętą, po homilii wspólnie odmawiamy Wyznanie wiary. Jednym z pierwszych artykułów – czyli prawd wiary podanych do wierzenia jest: „Wierzę w Jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych.” Oczywiście rozumiemy sens, że Bóg jest autorem dzieł, które widzimy i możemy je nazwać ogólnie naturą. Jednak co kryje się za tym, że Bóg stworzył świat niewidzialny? Kto jest reprezentantem świata ukrytego dla ludzkiego oka? Odpowiedzią na zadane pytania, może być święto, które w Kościele obchodzi się 29 września, czyli Święto Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela. Świat niewidzialny, to rzeczywistość bytów duchowych, potocznie nazywanych aniołami. Prawda wiary, którą wyznajemy w Credo o świecie niewidzialnym uświadamia nam, że istnieją duchy – zwane aniołami, że mają cel wyznaczony przez Pana Boga. Za Św. Pawłem możemy mówić, że wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy i dowodem na te rzeczy, których nie widzimy. Właśnie aniołów nie możemy zobaczyć, ale to nie znaczy, że nie istnieją, jesteśmy w stanie przecież doświadczyć ich działania. Może tę sytuacje zobrazować mim, który chce bez używania przedmiotu przedstawić pewną sytuację, a my nie widząc kluczowego przedmiotu.
Podobnie, jak w latach poprzednich, tak i w tym roku grupa naszych parafian wraz z ks. prałatem Zbigniewem Sucheckim wspólnie pielgrzymowała. Tym razem celem naszej pielgrzymki była Ziemia Święta, nazywana często Piątą Ewangelią oraz Jordania.