• 1

pielgrzymka pieczyska

W sobotę 7 maja po nabożeństwie Pierwszej Soboty Miesiąca czyli ok. godz. 9:00 wyruszy piesza pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium cudownego obrazu Matki Bożej w Pieczyskach. Zapisy u Ks. Mariusza.

Spotkanie dla panów chcących pomóc w organizacji pielgrzymki w czwartek 28 kwietnia o godz. 19:00 w sali na plebanii.

noc 22 kwietnia

Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski
Kościół św. Mikołaja w Grójcu
22-23 kwietnia, godz. 21:00

20:55 - Litania do Wszystkich Świętych

21:00 - Apel Jasnogórski
 - Akt zawierzenia Polski i siebie Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny
 - Modlitwa za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli SJ o pomoc w trudnych czasach
 - Modlitwa o pokój św. Jana Pawła II

21: 45 -  Wystawienie Najświętszego Sakramentu
 - Tajemnice Radosne Różańca Świętego
 - Tajemnice Bolesne Różańca Świętego
 - Tajemnice Chwalebne Różańca Świętego
 - Modlitwa za Ojczyznę (Ks. Piotra Skargi)

24:00 - Msza Święta
 - Procesja z Najświętszym Sakramentem
 - Te Deum – Ciebie Boga wysławiamy

1:30 - Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

triduum 2022

WIELKI CZWARTEK:

Rano nie odprawia się Mszy świętych, kościół będzie zamknięty. Księżą udają się do Archikatedry Warszawskiej na Mszę Krzyżma.

O godz. 18:00 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. 
Po Liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja Pana Jezusa do godz. 24:00.

Nie będzie możliwości spowiedzi.

WIELKI PIĄTEK:

Dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Kościół nie sprawuje w tym dniu Mszy Świętej.

O godz. 7:30 – Ciemna Jutrznia. Zachęcamy do modlitwy psalmami w Liturgii Godzin.

Od godz. 9:00 kapłani udadzą się do chorych z posługą sakramentalną. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii.

O godz. 18:00 – Liturgia Męki Pańskiej.
Adoracja Krzyża bez indywidualnego ucałowania. Ofiary zbierane podczas wspólnej adoracji krzyża przeznaczone będą na utrzymanie sanktuariów w Ziemi Świętej. Po Liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i  adoracja do godz. 24:00.

W Wielki Piątek obowiązuje POST ŚCISŁY – nie ma od niego dyspensy. Zachęca się wiernych do zachowania postu także w Wielką Sobotę.

WIELKA SOBOTA:

O godz. 7:30 – Ciemna Jutrznia

Poświęcenie pokarmów od 8:00 do 16:00.
Nie będzie poświęcenia w miejscowościach poza Grójcem.

Spowiedź od 8:00 do 16:00

Msza Święta Wigilii Paschalnej  o godz. 20:00
Poświęcenie ognia przed kościołem, poświęcenie wody i odnowienie  przyrzeczeń chrzcielnych - prosimy o przyniesienie świec  Po Liturgii rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Prosimy o wpisywanie się na poszczególne godziny adoracji – lista pod chórem.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:

O godz. 6:00 – procesja Rezurekcyjna i Msza św.

Pozostałe Msze św. o godz. 9:30, 11:00, 12:30, 17:00 i 19:00
Nie będzie Mszy św. o godz. 8:00.

 

pomoc dla ukrainyW Ewangelii św. Mateusza czytamy słowa Pana Jezusa: „Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie” (Mt 25, 35b). Wobec dramatu ludzkiego cierpienia, który rozgrywa się za wschodnią granicą Polski, działając w duchu miłosierdzia chrześcijańskiego nasza parafia wraz z Kościelną Fundacją Dobroczynną im. Księdza Piotra Skargi w Grójcu pragnie włączyć się w pomoc uciekinierom z objętej wojną Ukrainy: W najbliższych dniach przyjmiemy pod dach dawnego domu pomocy społecznej osoby skierowane do nas przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Jesteśmy także w kontakcie i we współpracy z władzami Grójca. Dla zapewnienia należytej opieki będziemy potrzebować pomocy ludzi dobrej woli. Chętnych do wolontariatu prosimy o zgłaszanie się do kancelarii parafialnej, telefonicznie lub mailowo. Fundacja Ks. Skargi uruchomiła subkonto „Na pomoc Uchodźcom”. Będą także organizowane zbiórki do puszek.

Nr konta 97 9128 0002 2001 0012 8821 0003

Strona Kościelnej Fundacji Dobroczynnej im. Księdza Piotra Skargi w Grójcu: https://fundacjadlaubogich.pl/

herb kardList wielkopostny Arcybiskupa Warszawskiego 2022

Bracia i Siostry, Drodzy Diecezjanie!

1. Serce nie pozwala mi zacząć słowa do Was inaczej niż od tragicznych wydarzeń w bratniej Ukrainie. Giną i cierpią niewinni ludzie, zmuszeni do opuszczania domów. Cierpią i walczą o godność i wolność swoją i naszą. Tegoroczny Wielki Post stał się poważnym okresem refleksji, zadumy, solidarności modlitewnej i solidarności ludzkiej z narodem ukraińskim. Wkroczenie wojsk rosyjskich na teren Ukrainy budzi obawy nie tylko o pokój u naszych sąsiadów, ale również w naszym kraju, w Europie i na całym świecie. Wielkopostna modlitwa, post i jałmużna muszą być skierowane ku tym, którzy dziś cierpią najbardziej. Jako chrześcijanie mamy obowiązek modlić się w intencji tych, których dotknęła okrutna wojna, mamy obowiązek pościć w intencji pokoju w Ukrainie i na świecie. Z kolei jałmużna wielkopostna niech będzie okazją do spełnienia obowiązku przyjścia z pomocą tym, którzy takiej pomocy potrzebują, szczególnie uchodźców wojennych.

Trwający od blisko dwóch lat kryzys związany z wirusem COVID-19 dotknął wielu dziedzin życia, w tym także domów opieki społecznej. Od dłuższego czasu i nasz Parafialny Dom Pomocy Społecznej im. Ks. Piotra Skargi boryka się z trudnościami finansowymi. Mała liczba pensjonariuszy i wzrastające koszty utrzymania stawiają pod znakiem zapytania dalsze jego funkcjonowanie.

Oprócz bieżących trudności związanych z działalnością domu stoi przed nami perspektywa dostosowania budynku do aktualnych standardów właściwych dla domów pomocy społecznej.

Po wielu konsultacjach i po uzyskaniu akceptacji Arcybiskupa Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, ze względu na brak wystarczających środków i stan budynku, podjęta została decyzja o zamknięciu z dniem 31 grudnia 2021 r. Parafialnego Domu Pomocy Społecznej im. Ks. Piotra Skargi w Grójcu.

Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pozyskując odpowiednie fundusze uda się na nowo otworzyć dom, który stanowiłby kontynuację idei Ks. Piotra Skargi i jego przytułku (xenodochium) w Grójcu.

herb kardKochani Diecezjanie,
Drodzy Kapłani diecezjalni i zakonni,
Siostry zakonne i wierni świeccy!

Na początku maja, miesiąca maryjnego, piszę to słowo jako Wasz biskup, kierowany troską o najbliższe wydarzenia w naszej archidiecezji, ale również z wdzięcznością, jaką chcę wyrazić Panu Bogu za dar życia i Waszą obecność przy mnie w ostatnich tygodniach.

herb kardŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE W ROKU 2021

Zbliżają się dni Jego zbawczej męki i chwalebnego Zmartwychwstania, dni w których czcimy zwycięstwo Chrystusa nad złym duchem i wspominamy misterium naszego odkupienia. Chrystus przez swoją śmierć zniweczył naszą śmierć i zmartwychwstając, przywrócił nam życie.

Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego. Takie znaczenie jak niedziela w tygodniu ma uroczystość Wielkanocy w roku liturgicznym. Zbliżamy się więc do najważniejszych dla Kościoła i chrześcijanina dni w roku kościelnym.

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

  • Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.
  • Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

W niedzielę 16 sierpnia przeżywamy Dzień solidarności z mieszkańcami Bejrutu, którzy ucierpieli z powodu wybuchu 4 sierpnia b.r. Na skutek eksplozji zginęło kilkaset osób, kilka tysięcy zostało rannych, a ponad 300 tysięcy pozostaje bez dachu nad głową. W naszej parafii datki na pomoc potrzebującym zbieramy 15 i 16 sierpnia. Część środków trafi do CARITAS, część zostanie przekazana bezpośrednio do Bejrutu do Księdza Elie Estephan SAADE, który zwrócił się do nas o pomoc. Ks. Elie, kapłan maronicki jest proboszczem pochodzącym z dzielnicy Achrafieh w Bejrucie. Poniżej publikujemy jego list.

Dear father Zbigniew Stefaniak,
Dear Polish friends,

Tuesday, the 4th of August 2020, at 6:05 pm, an explosion arising from the Port of Beirut has rocked the city, followed by another one, two seconds later! The effect of the explosion brought us back to the memory of the atomic bomb dropped in 1945 on Hiroshima in Japan! The very dark black smoke has covered the sky of Beirut, while the flames are blazing. All the firefighters of the city and the suburbs were engaged to put the fire down, but without success.