Rok 1795. W wyniku 3 rozbiorów Polska podzielona między Rosję, Prusy i Austrię zniknęła na 123 lata z mapy Europy. Polacy podzieleni, znaleźli się w trzech różnych organizmach politycznych, gospodarczych i kulturowych.
Pełni nadziei
Wraz z świętami listopadowymi: 1 i 2 listopada, gdy wspominamy wszystkich Świętych Kościoła i drogich naszych Zmarłych, może przypomnieć się nam Katechizm, a w nim znane nam Rzeczy Ostateczne, czyli: 1. Śmierć 2. Sąd Boży 3. Niebo albo Piekło. Niekiedy pojawia się w każdym z nas pytanie: co się dzieję w momencie śmierci człowieka, jaka jest jego dalsza droga, co decyduje o losie naszych zmarłych?
Większość z nas wie, że nasza parafia jest jedną z najstarszych na Mazowszu. Już w 1124 r. powstał archidiakonat w Grójcu. Prawdopodobnie już wcześniej istniała tu świątynia, jednak początki organizacji kościelnej na Mazowszu nie są dostatecznie zbadane. Romański kościół, poprzednik obecnie istniejącego gotyckiego, stanął prawdopodobnie około 1134 r.
Wyruszyliśmy na nasz pielgrzymkowy szlak w sobotę 8 września. W pierwszym punktem był skansen w Kolbuszowej. W Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zostaliśmy serdecznie powitani przez panią przewodnik.
Ks. Paweł urodził się dn. 26 czerwca 1993 r. w Łapach niedaleko Białegostoku. Ma troje rodzeństwa. Dnia 8 grudnia 2017 roku w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu przyjął święcenia diakonatu, a 26 maja br. w Archikatedrze przyjął święcenia prezbiteratu. Studia teologiczne ukończył w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Bardzo lubi historię, interesuje się tym wszystkim, co zawiera wiedza o społeczeństwie.
Dziękujemy serdecznie Księdzu Kamilowi Falkowskiemu za 4 lata współpracy. Będziemy ciepło wspominać promienny uśmiech, którym zawsze nas Ksiądz witał, inspirujące rozmowy i wspólnie spędzony czas. Na dalszą drogę kapłańskiej posługi życzymy obfitości łask Bożych. Niech Pan Bóg da siłę i roztropność do realizacji nowych zadań, które przed Księdzem stawia. My zachowamy Księdza na zawsze w pamięci i będziemy otaczać naszą modlitwą.
Powspominajmy:
Jak co roku 15 sierpnia wyruszyła z naszej parafii piesza pielgrzymka do Sanktuarium Pani Ziemi Grójeckiej Pocieszycielki Strapionych w Lewiczynie.
14.07 – 21.07. 2018 r.
Rozpoczynamy nasze pielgrzymowanie od Mszy św. w kaplicy na lotnisku Chopina w Warszawie. Już o godzinie 6.30 zaczynamy modlitwą, a potem odprawa i lecimy do Barcelony.
23 czerwca dzieci ze scholi wraz z opiekunem Ks. Pawłem pojechały na wyjazd podsumowujący rok. Celem naszej podróży był Badów Górny a dokładnie znajdujące się tam rancho Bonanza.
Mamy nadzieję, że tym tytułem już wystarczająco przyciągnęliśmy państwa uwagę. Już spieszymy z wyjaśnieniem - są to wakacje, które otrzymaliśmy od Boga, który chce naszego szczęścia i daje nam czas na rekreację. Stąd ks. Kamil wymyślił tytuł: Wakacje od Boga. Podczas homilii rozważaliśmy to w aspekcie wspólnoty, obowiązków i podejmowanych wyzwań.
W sobotę 2 czerwca udaliśmy się z pielgrzymką w kilka bardzo ciekawych miejsc. Nie były to jakieś bardzo odległe rejony Polski, ale wszystkie nasze cele znajdowały się na Mazowszu.
Rozpoczęliśmy od modlitwy i Mszy św. w archikolegiacie w Tumie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego. Jest to romański kościół zbudowany z granitu, piaskowca i kamienia polnego, którego budowę rozpoczęto w roku 1149.
Abraham jest najwcześniejszą postacią opisaną w Biblii. Historia mówi, że żył w czasach Hammurabiego (okres 1792-1750 przed Chr.). Zgrabnie streszcza jego sylwetkę Bruce Feiler, pisząc, że życie patriarchy nabiera tempa. Dotąd jego życie było zadawaniem pytań, narastającą frustracją, starzeniem się, wreszcie – cichym, pokornym błaganiem pomocy. Opuszcza ojca, zostawia ojczyznę, wędruje do Kanaanu, wyjeżdża do Egiptu, płodzi dwóch synów, zmienia imię, usuwa napletek sobie i synom, wypędza pierwszego z nich, próbuje zabić drugiego, walczy na wojnie, usiłuje ratować wielkie miasto od zguby, kupuje ziemię, chowa w niej żonę, zakłada kolejną rodzinę i umiera dokładnie sto lat później.