• 1
  • 2
  • 3
  • 4

Z uwagi na złagodzone rygory sanitarne, Kardynał Kazimierz Nycz odwołuje dyspensę z dnia 26 marca 2020 r. dotyczącą udziału w niedzielnej Mszy św. Wracamy do zwykłych zasad, obowiązujących w prawie kościelnym, na mocy których od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. zwolnione są osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji lub mające wskazania władz sanitarnych (na przykład pozostające w kwarantannie) oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi, co w niektórych przypadkach uniemożliwia im udział w niedzielnej Eucharystii.

W KOŚCIELE:
1. Zachowujemy pomiędzy sobą bezpieczną odległość.
2. Pamiętamy o maseczkach.
3. Rezygnujemy z przekazywania znaku pokoju.
4. Komunię świętą przyjmujemy klękając na klęcznikach:
- od strony M.B. Nieustającej Pomocy – do ust
- od strony Najśw. Serca Pana Jezusa – na rękę

W przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa sanitarnego można powstrzymać się od przystąpienia do Komunii św. i przyjąć Komunię św. duchową.

Komunia św. przyjmowana na klęcząco zmniejsza ryzyko ewentualnego przenoszenia wirusa, gdyż kapłan i wierny nie stają naprzeciwko siebie.
Komunia św. na rękę dopuszczona jest przez prawo Kościoła na zasadach indultu.
Przyjmując Komunię na rękę w obecnych okolicznościach epidemicznych należy rozważyć czy dłoń pozostaje aseptyczna.

Sposób przyjmowania Komunii św. na rękę:
Wyciągamy obie ręce tak, by prawa dłoń podtrzymywała lewą; prawa u dołu, lewa na górze. Prawą ręką unosimy Hostię i przyjmujemy do ust. Komunię spożywamy przed powstaniem z klęcznika.