• 1
  • 2
  • 3
  • 4

21 maja 2017 r. w naszej parafii odbyła się uroczystość I Komunii Świętej dla 139 dzieci. Tradycją jest, że dzieci pierwszokomunijne w Białym Tygodniu udają się na pielgrzymkę do jednego z sanktuariów maryjnych. Tak też było w tym roku. Dzieci z PSP nr 2 w czwartek - 25 maja, a dzieci z PSP nr 3 w piątek - 26 maja udały się wraz z księżmi, opiekunami i rodzicami na pielgrzymkę dziękczynną za dar Komunii Świętej do Niepokalanowa.

 

  • DSC_0292

Swój pobyt w sanktuarium rozpoczęliśmy od Mszy Św. odprawianej w kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego, najstarszym budynku w klasztorze, podczas której dziękowaliśmy Bogu za dar Eucharystii i modliliśmy się w różnych intencjach. Na zakończenie Mszy Św. dzieci odmówiły Akt osobistego oddania się Matce Bożej, składając swój los w ręce Niepokalanej Matki. Po Mszy św. mieliśmy okazję zobaczyć celę, w której mieszkał i pracował św. Maksymilian od 1927 r. do 1930 r.

Potem przyszedł czas na zwiedzanie unikatowej ekspozycji w muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie. Zobaczyliśmy między innymi samochód strażacki z 1925 r. i pompy ręczne z XIX w. Jednostka, która istnieje od 1931 r. dziś dysponuje profesjonalnym sprzętem i jest jedną z najlepszych w Polsce.

Kolejnym punktem programu było Misterium Męki Pańskiej. Każdy z nas mógł obejrzeć i przeżyć Mękę Pana Jezusa wystawioną w formie teatralnej. Oświetlenie i figurki do przedstawienia zostały wykonane przez braci franciszkanów. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych spektakl był dużym przeżyciem i wzbudził wiele emocji.

Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy także muzeum św. Maksymiliana Kolbego. Mogliśmy zapoznać się z życiem Świętego i jego działalnością. Zdjęcia i eksponaty w muzeum pokazały nam różne okresy życia św. Maksymiliana oraz rozmaite dzieła, jakie podejmował na wielu kontynentach.

Na zakończenie przekroczyliśmy progi bazyliki NMP. Można powiedzieć, że z głównego ołtarza wita nas w bazylice Niepokalana, która wskazując na Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie zaprasza do modlitwy. Dlatego przede wszystkim odmówiliśmy krotką modlitwę, a potem podziwialiśmy wnętrze bazyliki.

Wspólne pielgrzymowanie było dla nas czasem dziękczynienia i radości.

Ewa Sujecka
Fot. Krzysztof Karwan
Ewa Sujecka